Independent Spirit Awards 2015 Nominations Announced

Birdman
Birdman

 

As per tradition, the Spirit Awards will be held at a beach-front luncheon in Santa Monica, Calif., on Feb. 21, the day before the 87th Academy Awards. The ceremony serves as a prelude to Oscars Sunday. Last year, 12 Years a Slave, Matthew McConaughey, Cate Blanchett, Jared Leto, and Lupita Nyong’o all won in their respective categories at the Independent Spirit Awards before taking home their Academy Awards the following day.

Check out the complete list of nominees below!

BEST FEATURE
Birdman
Boyhood
Love is Strange
Selma
Whiplash

BEST DIRECTOR
Damien Chazelle, Whiplash
Ava DuVernay, Selma
Alejandro G. Iñárritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
David Zellner Kumiko, The Treasure Hunter

BEST SCREENPLAY
Scott Alexander & Larry Karaszewski, Big Eyes
J.C. Chandor, A Most Violent Year
Dan Gilroy, Nightcrawler
Jim Jarmusch, Only Lovers Left Alive
Ira Sachs & Mauricio Zacharias, Love is Strange

BEST FEMALE LEAD
Marion Cotillard, The Immigrant
Rinko Kikuchi, Kumiko, The Treasure Hunter
Julianne Moore, Still Alice
Jenny Slate, Obvious Child
Tilda Swinton, Only Lovers Left Alive

BEST MALE LEAD
André Benjamin, Jimi: All Is By My Side
Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
Michael Keaton, Birdman
John Lithgow, Love is Strange
David Oyelowo, Selma

BEST SUPPORTING FEMALE
Patricia Arquette, Boyhood
Jessica Chastain, A Most Violent Year
Carmen Ejogo, Selma
Andrea Suarez Paz, Stand Clear of the Closing Doors
Emma Stone, Birdman

BEST SUPPORTING MALE
Riz Ahmed, Nightcrawler
Ethan Hawke, Boyhood
Alfred Molina, Love is Strange
Edward Norton, Birdman
J.K. Simmons, Whiplash

BEST FIRST FEATURE
A Girl Walks Home Alone at Night
Dear White People
Nightcrawler
Obvious Child
She’s Lost Control

BEST FIRST SCREENPLAY
Desiree Akhavan, Appropriate Behavior
Sara Colangelo, Little Accidents
Justin Lader, The One I Love
Anja Marquardt, She’s Lost Control
Justin Simien, Dear White People

JOHN CASSAVETES AWARD
Blue Ruin
It Felt Like Love
Land Ho!
Man From Reno
Test

BEST CINEMATOGRAPHY
Darius Khondji, The Immigrant
Emmanuel Lubezki, Birdman
Sean Porter, It Felt Like Love
Lyle Vincent, A Girl Walks Home Alone at Night
Bradford Young, Selma

BEST EDITING
Sandra Adair, Boyhood
Tom Cross, Whiplash
John Gilroy, Nightcrawler
Ron Patane, A Most Violent Year
Adam Wingard, The Guest

BEST DOCUMENTARY
20,000 Days on Earth
CITIZENFOUR
Stray Dog
The Salt of the Earth
Virunga

BEST INTERNATIONAL FILM
Force Majeure (Sweden)
Ida (Poland)
Leviathan (Russia)
Mommy (Canada)
Norte, the End of History (Philippines)
Under the Skin (United Kingdom)

ROBERT ALTMAN AWARD
Inherent Vice

SPECIAL DISTINCTION AWARD
Foxcatcher